آموزش اسکن عکس

بخش اول

راه انداری اسکنر

۱-کامپیوتر را روشن کنیدو مطمئن شوید اتصال بین اسکنر و کامپیوتر بر قرار است.۶۷۰px-Scan-Photos-Step-1-Version-3

اگر اسکنر عمل نمی کند، کابل یو اس بی آن را کنترل کنید. به پورت یو اس بی دیگری روی همین کامپیوتر متصل کنید. اگر جواب نداد می توانید روی یک کامپیوتر دیگر متصل کنید تا معلوم شود واکنشی نشان می دهد یا نه. یا این که کابل یو اس بی مرغوب (شیلددار) تهیه کنید و اسکنر را با آن به کامپیوتر وصل کنید.

اگر اسکنر درِ بازشو از بالا دارد آن را باز کنید تا ببینید لامپ هد اسکنر روشن می شود یا خیر. برخی اسکنرها نیاز به آداپتور برق ندارند و از طریق کابل یو اس بی برق را هم دریافت می کنند.

برای حفاظت از هد اسکنر به هنگام حمل و نقل، معمولا زیر اسکنر یک ضامن وجود دارد که علامت قفل روی آن است. باید قفل اسکنر را در حالت باز قرار دهید.

۶۷۰px-Scan-Photos-Step-2-Version-3

۲-برنامه اسکنر را  می توانید از منوی استارت یا دسکتاپ، پیدا کنید. اگر از ویندوز استفاده می کنید در منوی استارت دنبال برنامه اسکنر بگردید. یا در نوار جستجوی پایین منوی استارت کلمه Scan را تایپ کنید تا برنامه های مرتبط با اسکنر را برای تان بیاورد. اگر از اپل مکینتاش استفاده می کنید، آیکن اسکنر را خواهید دید. در هر حال اگر برنامه ای برای اسکن نصب نشده باشد می توانید از برنامه های داخلی خودِ سیستم عامل استفاده کنید. برای اپل می توانید از App Store آن برای جستجو و نصب برنامه اسکنر استفاده کنید. در ویندوز یک برنامه پیش فرض به نام Windows Fax and Scan وجود دارد.

۶۷۰px-Scan-Photos-Step-3-Version-3

۳-با دوبار کلیک روی آیکون برنامه  یا انتخاب دکمه اسکن روی اسکنر پنجره آن باز می شود. اگر برنامه به صورت مرحله ای باشد، احتمالا از شما خواهد خواست که عکس را داخل اسکنر بگذارید و Next بزنید.

بخش دوم

اسکن تصویر

۶۷۰px-Scan-Photos-Step-4-Version-3

۱- روی عکس یا سند مورد نظر را در سطح اسکنر قرار دهید.عکس را با توجه به فلش ها و خطوط روی سطح اسکنر تنظیم کنید و در اسکنر راببندید . اگر صفحه کتاب را می خواهید اسکن کنید، در اسکنرهای تخت به اندازه ضخامت کتاب ظرفیت نخواهد داشت. درِ اسکنر را روی کتاب فشار ندهید. با احتیاط روی آن نگه دارید و دکمه ی اسکن را در مرحله بعد بزنید. برای اسکن می توانید از دکمه اسکن یا برنامه اسکنر استفاده کنید

۶۷۰px-Scan-Photos-Step-5-Version-3

۲-تعیین کیفیت تصویر اسکنر. در برنامه اسکنر می توانید از منوهای کشویی نوع رنگی(color) یا سیاه و سفید بودن(black and white) تصویر و همچنین نوع فرمت ذخیره سازی آن مشخص نمائید. دقت کنید تصویر سیاه و سفید برای اسکن متن مناسب است. نوع خاکستری (Gray Scale) برای عکس های سیاه و سفید استفاده می شود.

۳-انتخاب گزینه Preview (پیش نمایش) که برای مشاهده عکس قبل از اسکن می باشد.

۶۷۰px-Scan-Photos-Step-6-Version-2

در این مرحله می توانید پیش از اسکن، ناحیه مورد نظر تان را با ماؤس انتخاب کنید تا فقط همان بخش اسکن شود. همچنین میزان تفکیک نقطه های تصویر (رزولوشن) را می توانید تعیین کنید تا عکس با جزئیات بیشتری اسکن شود. رزولوشن در اسکن تقریبا معادل با مگاپیکسل در عکاسی دیجیتال است. توجه داشته باشید با افزایش رزولوشن، حجم فایل تصویر هم بیشتر می شود و اگر بخواهید آن را با ایمیل بفرستید ممکن است مجبور شوید که سایز آن را کمتر کنید. برای کاربری عمومی رزولوشن بیشتر از ۳۰۰dpi لازم نیست.

۶۷۰px-Scan-Photos-Step-7-Version-2

۴-با انتخاب دکمه scan   یا finish عملیات اسکن شروع می شود. در برنامه های مختلف، نامِ دکمه ی اسکن تصویر ممکن است فرق کند.

۶۷۰px-Scan-Photos-Step-8-Version-2

۵-در صورت وجود مشکل می توانید از wizard استفاده کنید که مرحله به مرحله، اسکن عکس و ذخیره آن را به شما نمایش می دهد.

۶۷۰px-Scan-Photos-Step-9-Version-2

۶-با انتخاب دکمه Save می توانید عکس را در مسیر دلخواه‌تان ذخیر کنید. بعضی برنامه ها نام فایل تصویری را به صورت خودکار انتخاب می کنند و در یک جای ثابت ذخیره می کنند. معمولا محل ذخیره سازی عکس ها در ویندوز، پوشه My Pictures است. یا ممکن است داخل آن پوشه ای به نام My Scans توسط برنامه ایجاد شده باشد.

 

بخش سوم

اسکن حرفه ای!

۶۷۰px-Scan-Photos-Step-10-Version-2

۱-اگر  می خواهید عکس هایتان جذاب به نظر برسد باید از ترفند های خاص استفاده کنید، روی هر کدام زمان بگذارید و جداگانه ویرایش نمائید. سعی نکنید که برای صرفه جویی در زمان، همه آن ها را به یکباره اسکن کنید.

۶۷۰px-Scan-Photos-Step-11-Version-2

۲- در صورت امکان اسکن عکس از روی فیلم اصلی کیفیت قابل توجهی دارد. اسکنر با امکان اسکن نگاتیو، از اسکنرهای معولی گران تر  ولی برای تعداد بالای عکس، مناسب تراست.

۶۷۰px-Scan-Photos-Step-12-Version-2

۳- برای این که عکس، کیفیت خود را حفظ کند آن را در همان جهت اصلی اسکن نمائید. چرخش تصویر کیفیت را پایین می آورد.

۶۷۰px-Scan-Photos-Step-13-Version-2

۴-اسکن عکس با انتخاب گزینه ۲۴ Bit بهترین گزینه برای حفظ کیفیت تصویر است که می توانید آن را در لیست کشویی انتخاب نمائید.

۶۷۰px-Scan-Photos-Step-14-Version-2

۵- اگر برنامه اسکن شما دارای گزینه تنظیم رنگ و شفافیت(Adjust the levels and saturation) آن قبل از اسکن می باشد، از آن استفاده کنید . این تنظیم بعد از  اسکن ممکن است به کیفیت تصویر آسیب برساند.

۶۷۰px-Scan-Photos-Step-15-Version-2

۶-برای حفظ کیفیت اصلی عکس می توانید آنها را در فرمت tif یا png ذخیره نمائید که می توانید از لیست کشویی فرمت مورد نظر را انتخاب کنید. فرمت jpeg حجم و کیفیت کمتری دارد.

۶۷۰px-Scan-Photos-Step-16-Version-2

۷-برای تنظیمات دقیق عکس بهتر است از برنامه هایی مثل فتوشاپ استفاده کنید که معمولا بهتر از تنظیمات خودکار است.

1 پاسخ

  1. سلام من یه پرینتر کانون ۲۱۲ وای فای دارم وقتی میخام اسکن کنم دکمه اسکن روی پرینتر رو که میزنم با برنامه پیش فرض خود اسکنر اسکن انجام میشه میخام ببینم چطوری برنامه اسکنشو عوض کنم تا توسط برنامه VUSCANNER اسکن انجام .. پرینتر با وای فای به لپ تاپ متصله